Jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Czy kredyt hipoteczny może być przeszkodą przy zakupie mieszkania.
Jeżeli w tej chwili poszukujesz swojego lokum, pewnie się nad tym zastanawiasz.
Wiele mieszkań oferowanych na rynku jest obciążonych hipoteką bankową. Czy jest ona niebezpieczna dla kupującego?
Zapewne główkujesz czy, jak kupisz mieszkanie z kredytem hipotecznym, to czy ten kredyt ty będziesz musiał spłacić. Czy w ten sposób nie przejmiesz przypadkiem czyjegoś zobowiązania?
W tym artykule spróbuję rozwiać twoje wątpliwości i opowiedzieć, jak kupić mieszkanie z kredytem hipotecznym.
Jeżeli szukasz mieszkania na rynku wtórnym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprzedający na kupił to mieszkanie z pomocą banku. Oznacza to, że mieszkanie jest zabezpieczone hipoteką. Jeżeli sprzedający poda ci numer księgi wieczystej, możesz ją sprawdzić w elektronicznym systemie.
W dziale IV księgi wieczystej sprawdzisz wpisy hipoteczne. Warto zbadać, czy oprócz obciążenia na rzecz banku, nie ma innych obciążeń, np.na rzecz ZUS, urzędu skarbowego oraz innych podmiotów czy osób prywatnych, które udzieliły pożyczki z zabezpieczeniem hipotecznym.
Warto również zajrzeć do działu III. Tam upewnisz się, czy nie ma roszczeń, ostrzeżeń, służebności czy innych ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością,
Zadłużenie sprzedającego a okazja cenowa
Jeżeli sprzedający miał problemy finansowe i dlatego inne instytucje, na skutek niepłacenia zobowiązań w terminie, dokonały wpisów w dziale IV księgi wieczystej, sprawa nie jest jeszcze dla ciebie stracona.
Warto zastanowić się, czy cena mieszkania jest na tyle atrakcyjna, aby o nie zawalczyć. Czasami warto skorzystać z pomocy prawnika lub dobrego pośrednika i “wyprostować” całą dokumentację i pomóc sprzedającemu uregulować zaległości. Często jest to skomplikowane, wymaga odpowiednich działań i czasu, ale może być warte tego poświęcenia. Jednak, aby tak było, cena nieruchomości powinna być niższa, niż oferowana na rynku.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym we franku szwajcarskim
Jeżeli sprzedający spłaca swój kredyt w terminie i nie ma w związku z nim żadnych zaległości, nie będzie on przeszkadzał przy sprzedaży. Istotne jest to, czy zadłużenie pozostałe do spłaty jest wyższe od ceny sprzedaży, czy niższe.
Mogą zdarzyć się takie sytuacje, że sprzedający zaciągnął kredyt we franku szwajcarskim wiele lat temu. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że obecne zadłużenie w przeliczeniu na złotówkę jest wyższe niż wartość mieszkania na rynku. Oznacza to, że cena sprzedaży nie wystarczy na pokrycie zadłużenia. W związku z tym, brakującą kwotę będzie musiał dołożyć od siebie sprzedający.
Jeżeli zadłużenie w przeliczeniu na złotówkę, jest niższe niż cena sprzedaży, wówczas sprzedaż odbywa się w taki sam sposób, jak sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym w polskiej walucie.
Jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym
Jak już wspominałam, w pierwszej kolejności należy zbadać, ile wynosi bieżące zadłużenie z tytułu kredytu hipotecznego. W tym celu, sprzedający sprawdza w banku, w którym zaciągnął kredyt, wysokość tego salda. Bank, który kredytował zakup mieszkania przez sprzedającego, wydaje zaświadczenie o wysokości zadłużenia oraz oświadczenie (promesę) o wyrażeniu zgody na wykreślenie hipoteki. W tym dokumencie zawiera informację o kwocie pozostałej do spłaty, terminie oraz numerze konta, na które należy wpłacić pieniądze.
Najbezpieczniejszą opcją dla kupującego, jest podpisanie ze sprzedającym umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego i wpłacenie wymaganej kwoty bezpośrednio do banku. Jeżeli cena sprzedaży jest wyższa niż wysokość zadłużenia, wówczas różnicę tej kwoty kupujący wpłaca sprzedającemu gotówką lub na rachunek bankowy, w zależności od wzajemnych ustaleń.
Jak wykreślić hipotekę
Po spłacie długu bank wydaje zaświadczenie o spłacie zadłużenia i zgodę na wykreślenie hipoteki. Te dokumenty, wraz z wnioskiem o wykreślenie hipoteki należy złożyć w sądzie wieczystoksięgowym. Może to zrobić zarówno sprzedający, jak i kupujący. Oprócz samego wniosku należy również pokryć koszty opłaty sądowej, która na dzień dzisiejszy wynosi 100 zł.
Ile trwa wykreślenie hipoteki?
Na formalne wykreślenie zapisów w księdze wieczystej trzeba trochę poczekać. W zależności od sądu wieczystoksięgowego, może to być kilka lub nawet kilkanaście tygodni. Jeżeli nie planujesz szybkiej odsprzedaży mieszkania, nie powinno cię to martwić. Pomimo widniejącego jeszcze wpisu w księdze wieczystej, twoja nieruchomość nie jest już obciążona kredytem.
Zakup mieszkania to poważna decyzja. Wiąże się często ze stresem i obawą czy na pewno wszystko dokładnie sprawdziłeś. Czy nie popełniłeś jakiegoś błędu, za który przyjdzie słono zapłacić. Wszystkie obawy i nieścisłości warto skonsultować ze sprzedającym, jeżeli ma szczere intencje, nie będzie niczego ukrywał. Gdy widzisz, że nie współpracuje, próbuje coś zataić, poszukaj kogoś, kto ci pomoże. Prawnika lub dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami, albo po prostu zrezygnuj z tej transakcji.
Zakup nieruchomości to najczęściej jedna z większych decyzji w życiu, nie warto ryzykować, jeżeli się na tym nie znasz.