jak szybko sprzedać dom
Sprzedaż nieruchomości

Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży

Chcesz szybko sprzedać swój dom i uzyskać możliwie najlepszą cenę. Nieruchomość może mieć świetną lokalizację i dużą wartość, jednak jeżeli nie jest odpowiednio zaaranżowana, większość klientów od razu po przekroczeniu progu się zniechęci. Dlatego właśnie powinieneś zastanowić się jak przygotować swoją nieruchomość do sprzedaży.

W tym artykule opowiem ci, co według mnie jest ważne i jak należy przygotować swoje mieszkanie do prezentacji.

Pracuję na rynku nieruchomości od blisko 10 lat. Widzę, że właściciele nie przygotowują się odpowiednio do wizyty klientów, a czasami nawet lekceważą ich.

Wielu sprzedających uważa, że wystarczy zrobić zdjęcia swojego domu, dodać opis, wystawić ogłoszenie i czekać na kupującego. Kiedy ten już zadzwoni, pokazać mu nieruchomość, umówić notariusza i po sprawie.

W dużym uproszczeniu tak to wygląda, jednak do każdego etapu należy odpowiednio się przygotować.

Pamiętaj! Większość ludzi to wzrokowcy, dlatego ważne jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży.
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie odniesie klient zaraz po wejściu do mieszkania.

Wskażę, co powinieneś zrobić przed wizytą potencjalnego klienta, aby nieruchomość przekonała go do siebie wyglądem i funkcjonalnością pomieszczeń.

Przygotuj swoją nieruchomość do prezentacji, stosując moje porady, dzięki temu będzie ona atrakcyjniejsza, a to z kolei umożliwi ci szybką sprzedaż.  

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

W tym celu możesz zatrudnić specjalistów zajmujących się home stagingiem.  

Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Jego celem jest zaaranżowanie wnętrza tak, aby pokreślić jego charakter oraz zainteresować jak największą liczbę oglądających nieruchomość. To z kolei, przyspiesza sprzedaż za możliwie najwyższą cenę w krótkim czasie.

Jednak w tym wpisie pokażę ci, jak możesz część tej pracy wykonać sam. Efekt może nie będzie tak samo dobry, jak w przypadku działania profesjonalistów, ale z pewnością poprawi atrakcyjność twojej nieruchomości w oczach klienta.   

Przygotowanie pomieszczeń

Pamiętaj o ogólnych pracach porządkowych, poodkurzaj i umyj podłogi. Przewietrz pokoje, ale uważaj, żeby zbytnio ich nie wychłodzić. Zadbaj o przyjemny, lekki zapach.

W dalszej części po kolei przeanalizuję każde pomieszczenie.
Wskażę ci, co warto zrobić, nad czym popracować i o co zadbać przed wizytą potencjalnych klientów.

Przedpokój i korytarz — aranżacja

Przedpokój i korytarz to pierwsze pomieszczenia, do których wejdzie potencjalny kupujący.

Niech od progu poczuje, że w tym domu jest schludnie i przyjemnie. Dlatego w tym celu powinieneś usunąć wszystkie zbędne rzeczy, które zgodnie z przeznaczeniem, nie powinny znajdować się w przedpokoju. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, ważne, aby było jasno i przyjemnie.

Poukładaj buty, jednak nie zostawiaj zbyt wielu par na wierzchu. To samo dotyczy kurtek czy płaszczy. Zostaw jeden lub dwa, tak aby wskazywały funkcję pomieszczenia, ale niech nie będzie tego zbyt wiele. Przeładowany wieszak nie będzie wyglądał schludnie, ponadto będzie znacznie ograniczał przestrzeń. Zadbaj, aby na podłodze nie było piasku, brudnego i nieładnie pachnącego obuwia.

Pamiętaj również o umyciu lustra i jego ram, czyste i lśniące z pewnością będzie prezentowało się lepiej.

Przygotowanie i porządkowanie łazienki

łazienka

Łazienka to bardzo ważny element każdego domu. Podstawowym błędem, jaki popełnia większość sprzedających, jest pozostawienie wszystkich kosmetyków na wierzchu. Zagraca to przestrzeń, wprowadza chaos i wrażenie bałaganu. 

Przypilnuj, aby wszystkie kosmetyki zniknęły z pola widzenia. Schowaj je do szafki, niech na czas prezentacji nie będą na widoku. Możesz ewentualnie zakupić komplet akcesoriów łazienkowych, np. pojemnik na mydło, kosz na śmieci, mydelniczkę. Kolor i styl, niech pasują do łazienki. Potraktuj je jako elementy dekoracyjne, niech nadadzą pomieszczeniu odpowiedniego charakteru. 

Jeżeli korzystasz z podsufitowej suszarki na pranie i ubrania aktualnie na niej wiszą, zadbaj, aby zniknęły, zanim pojawi się oglądający. Twoja łazienka powinna wyglądać jak z katalogu lub z pism wnętrzarskich.  

Salon – wizytówka domu 

salon wnętrze

Umeblowanie i urządzenie salonu powinno być zgodne z jego funkcją. Jeżeli sprzedajesz nieruchomość, która ma kilka pokoi, wówczas salon powinien być pomieszczeniem dziennego pobytu. 

Pamiętaj o odpowiednim zorganizowaniu przestrzeni. Wynieś rzeczy, które zagracają pomieszczenie. 
Półki na meblach nie powinny być przeładowane książkami, ozdobami czy pamiątkami. Dla ciebie mogą one mieć wartość sentymentalną, jednak kupujący potrzebuje zobaczyć wnętrze, które w przyszłości będzie mogło być przez niego zagospodarowane.

Zbyt wiele dekoracji, książek, zdjęć powoduje, że pomieszczenie wydaje się mniejsze i ciaśniejsze. 

Przewietrz pomieszczenie bezpośrednio przed przyjściem oglądających, jednak pamiętaj, aby zbytnio nie wychłodzić pokoju. 

Wyłącz telewizor, niech nie rozprasza uwagi klienta ani twojej. 

Sprawdź, czy nakrycie stołu jest czyste i czy krzesła ustawione są równo.  

Jeżeli za oknem jest ładny widok, warto go pokazać. W tym celu można odsłonić firanki lub odpowiednio je upiąć. Okna oczywiście powinny być czyste, parapety i ramy umyte.

dekoracja stołu

Przygotowanie kuchni na wizytę kupujących

Kuchnia to serce każdego domu, należy odpowiednio przygotować ją do prezentacji, ponieważ jest miejscem strategicznym.
Kuchenka, zlew i blaty powinny być uporządkowane. Najlepiej jest, gdy na blatach nie stoją żadne puszki, słoiki, czy garnki. 

Jeżeli masz komplet pojemników do kawy, herbaty, cukru, wówczas możesz zostawić je na wierzchu. Resztę rzeczy postaraj się schować do szafek. 

Jeżeli kuchnia jest przestronna i miejsce na to pozwala, możesz postawić świeże zioła w doniczkach, niewielkie kwiaty ozdobne lub świeże owoce w półmisku.
Pamiętaj, aby było czysto i ładnie pachniało.

kuchnia wnętrze

Sypialnia — miejsce odpoczynku

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu. To pokój, w którym odpoczywasz i nabierasz siły na kolejny dzień. Dlatego ważne, aby kupujący dobrze się tutaj poczuł.

Aby tak się stało, pomieszczenie powinno być przytulne i schludne. W tym celu przykryj łóżko narzutą, niech pościel ani poduszki nie wystają z żadnej strony. 
Szafki nocne wytrzyj z kurzu, możesz zostawić na nich książkę oraz lampkę.

Wróć jeszcze raz do fragmentu dotyczącego przygotowania salonu. Te wskazówki przydadzą się również tutaj. 

Wynieś i pochowaj zbędne rzeczy. Sprzątnij ciuchy, jeżeli zdarza ci się zostawić je na krześle lub fotelu. 

Uporządkuj książki na półkach, ogranicz ozdoby i ramki ze zdjęciami.

Zastanów się, czy odsłonić okno, aby było widać krajobraz, czy lepiej będzie, jak zasłonisz firanki i stworzysz przytulny klimat.

łóżko w sypialni

Pokój dzieci — kraina zabawek

Zwykle w pokojach dziecięcych jest chaos. Maluchy lubią kolorowe lalki, maskotki, wózki i samochody, najczęściej półki są przepełnione zabawkami.
Dobrze, abyś schował drobne rzeczy do pudełek.

Książeczki ustaw zgrabnie na półce, większe pluszaki i zabawki ułóż. Pamiętaj, aby nie pozostało zbyt dużo rzeczy na wierzchu. Dzięki temu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie poukładanego i czystego. 

Łóżko przykryj kocykiem lub narzutą. Sprawdź, czy całość pasuje do siebie. Czy zasłony pasują do dywanu oraz do nakrycia łóżka. Upewnij się, że wnętrze jest spójne i przyjemne.

pokój dzieci

Przygotowanie klatki schodowej i otoczenia nieruchomości

W przypadku mieszkania warto, abyś sprawdził, jak wygląda klatka schodowa. Czy jest czysta, czy coś się komuś nie rozlało lub rozsypało.

Jeżeli sprzedajesz dom, skoś trawnik, uprzątnij teren działki, pozbieraj śmieci i uporządkuj wejście do budynku.

Jak udekorować dom na sprzedaż

kwiaty w wazonie

Świeże kwiaty w wazonie to bardzo dobry pomysł na dekorację wnętrza. Możesz użyć większego bukietu i ustawić go na stole lub komodzie. Możesz również użyć niewielkich wazoników, do których wstawisz po jednym kwiatku. W ten sposób niewielkim kosztem ozdobisz kilka pomieszczeń.     

Jeśli zadbasz o wszystkie szczegóły, osoba oglądająca wyczuje, że zależy ci na niej. Zobaczy, że twój dom ma w sobie to “coś”.

Dla oglądającego niezwykle ważne są również emocje, które towarzyszą konkretnemu miejscu. 

Twoim zadaniem jest stworzyć jak najlepsze i najprzyjemniejsze odczucia dla klienta. Wtedy właśnie są większe szanse na szybką sprzedaż twojej nieruchomości. 

dekoracja stołu

Dbaj o każdą osobę, która ogląda twój dom

Jestem pewna, że jeżeli odpowiednio zadbasz o przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, przygotujesz swój dom na wizytę oglądających, szybko znajdziesz nabywcę.

Każdego oglądającego traktuj tak, jak by to właśnie on miał kupić twój dom. Czasami może to być trudne, jesteś zmęczony, wracasz z pracy, masz masę obowiązków i jeszcze trzeba przygotować dom na wizytę klienta.

Aby ułatwić sobie zadanie, spróbuj umawiać się z zainteresowanymi w jeden dzień. Zachowaj odpowiednie odstępy czasowe, aby wizyty nie nakładały się na siebie, bo wówczas nie będziesz mógł skupić swojej uwagi na jednych klientach.

Zaangażuj się w sprzedaż i nie pozostawiaj wszystkiego w rękach losu. Przygotuj swoją nieruchomość do sprzedaży, być może to już ostatni raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *